Ako vybrať vhodný motor pre krídlovú bránu

22.12.2022

Poďme sa spolu pozrieť na to ako postupovať pri výbere pohonu pre vašu krídlovú bránu.


Pri výbere pohonu krídlovej brány postupujeme podobne ako pri výbere pohonu posuvnej brány, s jedným podstatným rozdielom, ktorý si uvedieme nižšie.

Najdôležitejšie parametre sú znova váha a veľkosť krídla. Každý pohon má od výrobcu uvedenú maximálnu veľkosť a váhu krídla, do ktorej je možné tento motor použiť. 

Najbežnejšie požívané pohony sú do 3m krídel. Tam patria napríklad veľmi obľúbené motory Nice Wingo2024, Nice Toona4024, či Came Krono Standard.

Ďalšou kategóriou sú pohony do 4m krídel. Tam patria podobne pohony Nice Wingo, ale väčšia sada s označením 3524, pákové pohony Nice Hyke alebo Key Ray4024.

Pri väčších bránach do 5m krídla sa nám sortiment zúžuje. Na výber máme motory Nice Toona 5024 alebo Came Krono Long. Sporadicky uvidíme aj väčšie brány, napríklad pohon Nice Toona 7024 je možné použiť pre krídla brány dlhé až 7m.


Veľmi dôležitým parametrom u krídlových brán je to, aký materiál je použitý na jej výplň, respektíve či je brána plná alebo cez ňu vietor voľne prúdi. Rozdiel v takýchto bránach je znázornený na obrázku nižšie. 

Plná brána zachytáva vietor a ak nezvolíme správny motor, pri pohybe takéhoto krídla môže mať motor problém. V takom prípade je vhodné poobzerať sa po silnejšej variante pohonu.


Pri krídlových pohonoch rozlišujeme rôzne typy pohonov. 

Najbežnejšie používanými sú lineárne pohony, ako napríklad už spomínaný Nice Wingo. Sú to pohony zložené zo závitovej tyče, ktorú cez prevodovku poháňa motor. Po závitovej tyči sa pohybuje úchyt brány. Na podobnom princípe fungujú aj piestové lineárne pohony. 

Ďalším typom sú kĺbové pohony. U tohto typu je motor ukotvený na stĺpe a k bráne vedie iba kĺb. Motor je ale väčší a je vhodný pre širšie stĺpy. 

Najmenej rozšíreným ale zato najestetickejším riešením sú podzemné pohony. Tieto pohony zároveň tvoria spodný pánt brány. Motory sú uložené v zemi a sú takmer neviditeľné. Ak si vyberieme tieto motory pre svoju bránu, je potrebné na to myslieť už pred výrobou brány a samotný podklad je rovnako potrebné prispôsobiť týmto pohonom. Pri existujúcich bránach je osadenie takýchto motorov pracné a vyžaduje si úpravu ako brány tak rovnako aj úpravu terénu.


Ak si naďalej nie ste istý s výberom motora k vašej posuvnej bráne, neváhajte nás kontaktovať a my vám s výberom poradíme. 

Na našom eshope máme veľký výber nielen pohonov pre posuvné brány ale aj príslušenstva k pohonom, kotviaci a spojovací materiál. Na pohony Nice ponúkame predlženú záruku a doručenie zdarma. Prezrite si našu ponuku.