Pohony pre posuvné brány


Ak už vás nebaví ručné otváranie svojej posuvnej brány, pohon pre posuvnú bránu je tou správnou voľbou ako ju automatizovať. 

Oproti pohonom pre krídlové brány, tu existuje iba jeden druh pohonov a to motory s pastorkom, ktoré poháňajú ozubený hrebeň ukotvený na bráne. 


Kvalitný 24V pohon pre posuvnú bránu Robus400 od Talianskeho výrobcu Nice. Disponuje dostatočnou silou a je vhodný hlavne na privátne použitie, no zvládne aj ľahšie posuvné brány s častejším otváraním.

Mnoho nastaviteľnych funkcií a tak isto možnosť dokúpiť rôzne príslušenstvo, od fotobuniek, majákov a hrebeňov až po hrebene.

Pohon pre posuvné brány do 400kg. 230V motor, kvalitné spracovanie a prístup k elektronike zo zadnej strany. To je pohon Came BX-Plus alebo Came BX704ags.

Táto faceliftovaná verzia s novou elektronikou má množstvo nastaviteľnych funkcií a displej na elektronike ZBX7N, pre ľahké naprogramovanie pohonu.

Key Turbo50, automatizácia posuvnej brány do 500kg. 230V motor a digitálna elektronika CT102B.

Rovnako kvalitný a cenovo dostupný motor pre automatizáciu posuvnej brány. Porovnateľný motor s Came BX-Plus, rovnako digitálna elektronika s displejom a porovnateľne nastaviteľné funkcie. 


Pohony posuvných brán vyberáme podľa váhy a dĺžky krídla brány. Obzvlášť dôležitá je prvá hodnota a to váha brány. Motory rozdeľujeme podľa váhových kategórií. Pre najmenšie a najľahšie brány, sú určené motory do 400kg. Následne ak sú brány ťažšie, je možné si vybrať motor pre 600kg brány, 1000kg, 1200kg, 1500kg až 4000kg brány.

Ak je reálna váha brány 400kg, je potrebné použiť silnejší motor, aspoň pre 600kg brány.

Dĺžka brány nie je až tak dôležitá ako váha, no je potrebné dodržať odporúčania výrobcu.


Nevyhnutná súčasť pohonov, sú ozubené hrebene, ktoré sa uchytávajú na rám brány.

Poznáme hlavné 2 typy týchto hrebeňov a to oceľové a poplastované. Oceľové hrebene sú vhodné pre veľké a ťažké brány, no používajú sa už iba sporadicky. K ich mínusom patrí hlučnosť a potreba zvárania dištančných matíc, na ktoré sa následne hrebene uchytávajú.

Ďalším typom hrebeňa pre posuvné brány, sú hrebene poplastované. Hrebene sú tvorené oceľovým jadrom ktoré je ualiate v pevnom plaste. Tieto hrebene sú momentálne najviac obľúbené, vďaka ich tichému chodu a ich inštalácia na bránu je omnoho rýchlejšia, vďaka priskrutkovaniu s použitím skrutiek TEX.