Vyberáme motor pre posuvnú bránu 

08.10.2022

V následujúcom článku sa bližšie pozrieme na to ako správne vybrať pohon pre posuvnú bránu a na čo si pri výbere dať pozor. 

Pri výbere motora pre vašu posuvnú bránu je potrebné dbať na pár dôležitých vecí, pri ktorých zanedbaní hrozí, že síce brána sa bude otvárať a zatvárať, no môžeme výrazne skrátiť životnosť motora. 


Jedna z najdôležitejších hodnôt, na ktoré si musíme dať pri výbere motora pozor, je samotná váha brány. Pri kúpe motora, je táto hodnota uvedená v parametroch. Pozor ale na maximálnu a odporúčanú váhu brány. V parametroch motora sa väčšinou uvádza maximálna hodnota. Ak je reálna hmotnosť našej brány 400kg, poobzeráme sa po motoroch s maximálnou hmotnosťou brány aspoň do 600kg. Motory do 400kg, sú odporúčané pre brány s maximálnou hmotnosťou 300kg. Týmto s určitosťou predĺžime nášmu motoru životnosť. Obzvlášť pozor na samonosné brány, tie vo vačšine prípadov majú väčší valivý odpor.Ďalší dôležitý parameter, na ktorý by sme taktiež nemali zabudnúť, je dĺžka brány. Rovnako ako pri váhe motora, aj tento parameter udáva každý výrobca. Tento parameter je skôr odporúčaný, no treba si premyslieť, ako často sa bude brána spúšťať. Pri dlhej bráne a častom používaní sa môže motor prehriať a následne zaúraduje tepelná poistka, ktorá na istý čas motor vyradí z prevádzky.


V ojedinelých prípadoch sú niektoré brány nainštalované v kopcovitom prostredí a nie je možné ich namontovať v rovine. V takomto prípade je potrebné si poriadne premyslieť výber motora k takejto bráne a motor vybrať aspoň o dve triedy silnejší. To ale závisí aj od sklonu brány. 

Ak sme vybrali správny motor pre takúto bránu do kopca, je potrebné myslieť aj na gravitáciu a pohyb tejto posuvnej brány smerom z kopca dole. V takomto prípade je potrebné použiť hydraulické brzdiace zariadenie, ktoré je potrebné nainštalovať podobne ako motor, k hrebeňu brány a čím bližšie k motoru. Dôležité je pri výbere zohľadniť ako často budeme motor otvárať. Je rozdiel motor pre privátne použitie napríklad v dome, kde sa motor otvorí alebo zatvorí pár krat denne, alebo ako vjazd do firmy, kde je motor využívaný niekoľko krát za hodinu. Každý výrobca uvádza pri motore maximálny počet cyklov za hodinu, ale aj počet cyklov, na ktore je motor vstavaný. Ľahko si takto môzme vyrátať, koľko nám takýto motor na našej bráne vydrží.


Ak si naďalej nie ste istý s výberom motora k vašej posuvnej bráne, neváhajte nás kontaktovať a my vám s výberom poradíme. 

Na našom eshope máme veľký výber nielen pohonov pre posuvné brány ale aj príslušenstva k pohonom, kotviaci a spojovací materiál. Na pohony Nice ponúkame predlženú záruku a doručenie zdarma. Prezrite si našu ponuku.