Pohony pre brány

Pohony pre brány

Ako vybrať správny pohon pre vašu bránu


Rozdelenie pohonov na brány

Pohony pre posuvné brány

Pohony pre posuvné brány je možné inštalovať na posuvné brány na koľajniciach uchytených v betóne pod bránou, alebo na samonosné posuvné brány, ktorých vozíky sú upevnené v betónovom základe a po nich sa brána vysúva do priestoru.

Pohony pre krídlové brány

Na krídlové brány je možné použiť šnekové pohony, kedy telo pohonu vedie od stĺpa smerom k bráne, pákové, ktoré sú uchytené a skryté na stĺpe, alebo podzemné pohony, ktoré svojim vzhľadom nevyrušujú a nenarúšajú estetiku brány a okolia.

  • Posuvné brány

Pohony brán rozdeľujeme hlavne podľa váhy do ktorej ich je možné použiť. Najbežnejšie používané motory na štandardné rezidenčné brány sú do 400kg. Následne motory pre väčšie brány sú do 600kg, 800kg, 1000kg až do 3500kg. Ak ma brána 400kg, je potrebné motor predimenzovať a použiť radšej motor aspoň do 600kg. 

Pri odhadovaní vahy brány je potrebné vziať v úvahu aj jej dlžku. Čím dlhšia brána, tým menej cyklov za hodinu motor zvládne urobiť.

Brána v kopci. Ak je brána v kopci a ma čo i len sebemenší spád je potrebné použiť brzdu, pretože brána by sa snažila motor predbehnúť a zasekávala by sa, čo ma za príčinu oveľa väčšie opotrebenie motora.

Ďalším parametrom pre správny výber pohonu pre posuvnú bránu je jej vyťaženie v priebehu dňa. Je potrebné si pred výberom pohonu zistiť, ako často sa bude brána otvárať v priebehu dňa. Pre privátne využitie s príležitostným otváranim sú vhodné pohony s napájaním motora 230V. Pre priemyselné využitie je vhodné sa poobzerať po pohonoch s napájaním motora na 24V. Motory na brány s napájaní 24V zo skúsenosti zvládnu viac cyklov a ich životnosť je v priemere vyššia ako u pohonov na 230V.


  • Krídlové brány

Rovnako ako pohony posuvných brán, aj pohony pre krídlové brány v prvom rade roudeľujeme podľa váhy  a veľkosti krídla. Veľmi obľúbené sú pohony Nice Wingo2024, ktoré je možné použiť do hmotnosti jedneho krídla 200kg a dĺžky krídla 2m. Existujú pohony pre krídla až o veľkosti 7m/1700kg.

Pri pohonoch pre krídlové brány je nesmierne dôležité brať v úvahu výplň brány a to či je brána plná (napr. výplň plech) alebo naopak, vzduch cez bránu voľne prúdi. Príkladom takych brán sú kované brány s tyčovou výplňou. Pre plné brány je potrebné motor silno predimenzovať, nakoľko ak sa vietor oprie o plochu brány, motor veľmi zaťaží.

Pri veľkých krídlach je dobre sa poobzerať o prídavný elektrický zámok, ktorý sa umiestňuje na koniec brány a pri úplnom zatvorení sa automaticky uzamkne a drží bránu pevne zatvorenú. Naopak, v pripade otvárania, sa zámok pred otvorením brány automaticky uvoľní.

V prípade nejasností, nás neváhajte kontaktovať a s výberom pohonu pre vašu bránu vám veľmi radi poradíme :)